freelance

6 kroków jak zacząć biznes freelancingowy

Masz pracę na etacie, jednak wieczorami czujesz, że marnujesz swój cenny czas, albo po prostu się nudzisz? A może jesteś studentem, który w głowie ma coś więcej niż nauka lub imprezowanie? Albo jesteś osobą, która nie wie co ze sobą zrobić, jeszcze nie znalazła pracy? Niezależnie od sytuacji, freelancing jest odpowiedzią właśnie dla Ciebie. Wkładając odrobinę chęci oraz pracy, możesz zarobić trochę dodatkowych pieniędzy lub nawet wypracować ciekawą pensję, poświęcając więcej czasu.

Zatrudnianie freelancerów staje się coraz bardziej akceptowalne oraz atrakcyjne dla wielu przedsiębiorstw. To stwarza niezwykłą okazję dla ludzi, którzy posiadają jakiekolwiek użyteczne umiejętności oraz chęć do pracy. Według badań, wiele młodych osób ma lub pragnie w najbliższej przyszłości założyć swój własny biznes. Samo otwarcie działalności nie stanowi większego problemu, jednak wiąże się to z pewnymi kosztami. Niektórzy mogą nie móc sobie na to pozwolić. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest freelancing. Pozwala on w łatwy i bezpieczny sposób rozpocząć przygodę z własną firmą.

Jednak na początku swojej kariery, jeżeli posiadasz już pracę na pełnym etacie, nie powinieneś jej porzucać. Oto 6 kroków, które pozwoli Ci na rozpoczęcie działalności jako przedsiębiorca, nie rezygnując z dotychczasowej pracy. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ nigdy nie możesz być pewny, jak rozwinie się Twój biznes.

6 kroków do osiągnięcia sukcesu w freelancingu:

1. Zdefiniuj swoje cele

Bez konkretnych, łatwo osiągalnych celów na samym początku spotkasz się z wielką trudnością, decydując w którym kierunku powinieneś zmierzać. Musisz odkryć, czy freelance jest czymś, czym chciałbyś się zająć. Przekonać się na własnej skórze jak to wygląda. Warto również wyznaczyć sobie długoterminowy, większy cel, do którego będziesz dążył.

2. Znajdź niszę, w której można dużo zarobić

Przykładowe zawody to: copywriter, programista, web developer, designer, marketing, grafika, media społecznościowe.

3. Zidentyfikuj swoich potencjalnych klientów

Jako freelancer musisz sam zadbać o pozyskanie nowych klientów. Możesz poszukiwać ich na specjalnych stronach dla freelancerów, grupach na facebooku, lub samodzielnie kontaktować się z potencjalnymi klientami przy pomocy poczty elektronicznej.

4. Ustal strategiczne ceny za swoje usługi

Freelancing charakteryzuje się tym, że cena zależy od jakości wykonywanych usług. Z racji rosnącej konkurencji na rynku, wynagrodzenia freelancerów spadają. Aby więcej zarobić musisz wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. Dlatego nie zniechęcaj się niskimi stawkami na początku kariery.

5. Stwórz wysokiej jakości portfolio w postaci strony

Możesz do tego wynająć innego freelancera lub zrobić to samemu. Dzisiejsze serwisy internetowe umożliwiają tworzenie stron nawet osobom, które nie mają pojęcia o programowaniu. Tworzenie ich ma wręcz charakter układania klocków.

6. Nie mieszaj swoich obowiązków związanych z pracą na etacie z pracą jako freelancer

Pamiętaj, że na początku praca na etacie powinna być na 1 miejscu. Dopiero gdy w pełni rozwiniesz swój biznes, będziesz mógł zastanowić się nad jej ewentualnym porzuceniem i skupieniem się w pełni na własnej działalności.