Finanse

Bezpieczeństwo i opłacalność pożyczek pozabankowych

Czym przede wszystkim charakteryzuje się współczesny polski sektor pożyczek pozabankowych oraz dlaczego warto rozważać takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe, jako atrakcyjną alternatywę dla kredytów oferowanych przez banki?

Jak doskonale wiadomo, rodzima branża pożyczek pozabankowych już od dłuższego czasu(a mówiąc nieco dokładniej od dobrych kilku lat) znajduje się w fazie coraz bardziej dynamicznego progresu, mającego charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Obroty polskich firm pożyczkowych stają się z każdym rokiem coraz większe. Rośnie również liczba klientów regularnie korzystających z usług firm z tego sektora, a także ilość samych firm pożyczkowych. Ten ostatni fakt pociąga za sobą oczywiście między innymi zjawisko coraz intensywniejszej konkurencji o względy klienta, co z kolei owocuje pojawianiem się na rynku coraz bardziej atrakcyjnych propozycji.

Jednak pomimo opisanych powyżej faktów wciąż istnieje spora grupa klientów, którzy nie są przekonani co do korzystania z pożyczek pozabankowych. Można tutaj wyodrębnić dwie podstawowe wątpliwości, wykazywane przez tych konsumentów. Z jednej strony, klienci nie zawsze wierzą w bezpieczeństwo jeżeli chodzi o pożyczki pozabankowe. Z drugiej zaś strony wciąż często uważa się, że na przykład pozabankowe pożyczki krótkoterminowe niejako z definicji są rozwiązaniami o wiele mniej korzystnymi finansowo, niż na przykład kredyty dostępne w ofercie banków.

A jaka jest prawda w odniesieniu do tych dwóch obszarów? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Bezpieczeństwo i opłacalność pożyczek pozabankowych

Jeżeli chodzi o pierwszą z wymienionych kwestii, to na samym początku należy dokonać niezwykle istotnego rozróżnienia. A mianowicie: firma pożyczkowa jest czymś radykalnie innym, niż tak zwany parabank. W tym pierwszym przypadku klient ma do czynienia z podmiotem działającym zgodnie z Ustawą o Kredycie Konsumenckim oraz podlegającym kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Tymczasem parabanki to przysłowiowa szara strefa, pozostająca de facto poza jakąkolwiek kontrolą.

W przypadku więc korzystania z usług podmiotów posiadających status firm pożyczkowych, jest to rozwiązanie jak najzupełniej bezpieczne dla klienta. W żadnym razie nie można jednak tego powiedzieć o korzystaniu z usług parabanków.

Co natomiast jeżeli chodzi o opłacalność pożyczek pozabankowych? Czy rzeczywiście na przykład pożyczki krótkoterminowe dostępne w ofertach firm pożyczkowych zawsze lub przynajmniej przeważnie są droższe, niż kredyty w bankach? Niekoniecznie. Przede wszystkim, obecnie klienci firm pożyczkowych mają możliwość korzystania z wielu różnego rodzaju promocji, takich jak na przykład pierwsza pożyczka w danej firmie za darmo(RRSO na poziomie 0 procent), niższe oprocentowanie dla klientów terminowo spłacających poprzednie pożyczki i tak dalej. Po drugie zaś, z każdym rokiem coraz niższe jest również bazowe oprocentowanie produktów oferowanych przez firmy pożyczkowe. Z tego powodu, trudno jest uzasadnić przekonanie, według którego współczesne szybkie pożyczki są droższe, niż kredyty w bankach: wiele bowiem zależy od indywidualnej sytuacji konkretnego klienta a także od tego, jaki bank oraz jaką firmę pożyczkową bierzemy za punkty odniesienia jeżeli chodzi o porównanie.

Zobacz, jakie są najciekawsze oferty pożyczek krótkoterminowych. Wejdź na stronę https://www.centrumpozyczek360.pl/chwilowki i porównaj chwilówki.