Finanse

BIK – co to jest?

Wyjaśniamy, czym jest BIK i dlaczego warto dbać o historię kredytową. Szczególnie osoby, które zaciągają kredyt, powinny mieć świadomość, czym dokładnie jest BIK. Zobacz również, jak sprawdzić samodzielnie swoją historię, aby mieć pewność, jakie informacje o Tobie widzą instytucje finansowe.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) jest to przedsiębiorstwo, które założone zostało przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. BIK gromadzi oraz udostępnia dane o kredytobiorcach, w szczególności czy rzetelnie spłacają swoje zobowiązania finansowe. Dane te mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne. Gromadzone dane obejmują zarówno niewielką pożyczkę, długoterminowy kredyt, kartę kredytową, debet, jak i raty za sprzęt AGD. Wbrew obiegowej opinii BIK nie jest rejestrem dłużników.

Dane w BIK dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Cała baza ma w branży finansowej status bóstwa. Polacy doświadczają istnienia BIK, gdy ubiegają się o kredyt. Zanim bank udzieli kredytu, dokładnie przeanalizuje sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy oraz historię kredytową uwzględniając informacje dostępne w BIK. Są to najważniejsze czynniki, które decydują o tym, czy otrzymamy kredyt czy też nie.

Oceń swoją wiarygodność

W 2013 roku BIK uruchomiło specjalny portal internetowy, w którym każdy może śledzić swoją historię kredytową. Warto pobrać swój raport BIK na stronie internetowej, szczególnie wtedy, gdy planujemy zaciągnięcie kredytu lub też skończyłeś/aś spłacać kredyt i chcesz mieć pewność, że Twoja historia jest pozytywna. Jeśli poprzedni kredytodawca nie odnotował spłaty w BIK, powinniśmy poprosić go o aktualizację. Banki powinny dbać o to, aby dane były kompletne oraz rzetelne, w przeciwnym razie grozi im grzywna. Kolejnym powodem, dla którego warto nadzorować swoją historię kredytową, jest sprawdzenie, czy nie ma w niej tajemniczych kredytów.

Co może działać na Twoją niekorzyść w raporcie?

  • nieterminowe spłaty zobowiązań,
  • często sprawdzanie (w ciągu ostatnich trzech miesięcy) Twojej historii przez inne instytucje,
  • brak historii kredytowej.

Osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej, mają często gorzej podczas ubiegania się o kredyt. Bank nie posiada o nich żadnych informacji i nie wie, czy kredytobiorca będzie regularnie spłacał zobowiązanie. Chodzi tu również o wyższe oprocentowanie oraz zabezpieczenia.

Aby sprawdzić swój raport nie trzeba iść do banku. Dostęp do platformy BIK może mieć każda osoba, która jest pełnoletnia oraz ma aktywny numer telefonu lub e-mail. W marcu obecnego roku BIK wprowadził nowy, rozszerzony pakiet usług. Czas jaki jest potrzebny do otrzymania raportu, to uzależnione jest to od metody potwierdzającą tożsamość, jaką Klient wybierze.

W momencie składania wniosku o kredyt w banku czy też instytucji pozabankowej, Klient jednocześnie wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych w BIK. Jeśli miewaliśmy problemy z regularną spłatą jakiegoś zobowiązania, możemy mieć problemy z uzyskaniem nowego kredytu. Zadłużenia z BIK znikają wtedy, gdy są spłacone, dlatego, aby pozbyć się negatywnej historii należy spłacić długi.

Śmiało można powiedzieć, że historia w BIK jest najcenniejszym elementem podczas starań o kredyt. Nasza historia kredytowa może zaważyć o tym czy otrzymamy kredyt czy też nie.

Zobacz, jakie usługi znajdują się w ofercie niezależnego doradcy kredytowego i finansowego – wejdź na stronę tomaszwostal.plhttps://tomaszwostal.pl/