freelance

Czy warto zostać freelancerem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Po pierwsze wiele zależy od tego, czego się oczekuje od pracy. Po drugie w grę wchodzi też gotowość podjęcia zupełnie nowych obowiązków. Przykładowo freelance to dobre rozwiązanie dla ludzi lubiących wyzwania, ale także jednostek zmotywowanych do działania, zorganizowanych i samodzielnych. Jeżeli jednak ktoś widzi w nim przede wszystkim wolność od szefa i możliwość spędzania całego dnia w domu, to bardzo się zawiedzie.

Freelancer musi być dobry

Wolny strzelec to nie tyle rodzaj pracy, co stan umysłu. Osoba podejmująca się takiego wyzwania zawodowego musi być gotowa, by działać na własny rachunek. W pierwszej kolejności dotyczy to pozyskiwania klientów, z czym zwłaszcza na początku może być dosyć trudno. Potem zleceniodawców trzeba jeszcze przekonać, by przedłużyli współpracę. W tym celu konieczne jest rzetelne wywiązywanie się ze zobowiązań. Nie można robić czegoś byle jak i liczyć, że w ten sposób uda się osiągnąć sukces. Takie podejście do pracy czasami sprawdza się na etacie, ale na ogół i tam generuje problemy. Frelance nie pozwala na chodzenie na skróty. Biorąc karierę we własne ręce, trzeba być przygotowanym na ciężką harówkę. W branży nie utrzyma się też ktoś, kto nie jest dobry. W zdobywaniu doświadczenia pomaga praca w zespole, pod okiem fachowca, który podpowiada i koryguje błędy. Jeżeli ktoś decyduje się na bycie wolnym strzelcem, musi być już specjalistą w swojej dziedzinie. Przy czym nie powinien rezygnować z ustawicznego rozwoju. Kolejne zlecenia czegoś uczą i poszerzają horyzonty, ale solidne podstawy wypada już mieć.

Najważniejsze wyzwania

Freelance wymaga dobrej organizacji czasu, cierpliwości oraz konsekwencji. Podstawowe znaczenie ma maksymalne wykorzystanie doby, przy czym freelancerzy często pracują więcej niż etatowcy. Zwłaszcza na początku, kiedy wolny strzelec dopiero tworzy swoją pozycję na rynku i nawiązuje pierwsze kontakty biznesowe. Trzeba być gotowym na poświęcenie. Przy czym nie od razu musi ono przynieść wymierne rezultaty. Wytrwałość to jedna z kluczowych cech w freelancingu. Bez niej człowiek szybko się poddaje, tym samym drastycznie zmniejszając swoje szanse na sukces. Ten ostatni przychodzi natomiast do tych, którzy przetrzymają trudniejszy okres. W międzyczasie robiąc po prostu swoje. Warto też nieustannie się rozwijać. Udział w kursie czy szkoleniu to okazja zdobycia praktycznych umiejętności, ale też szansa nawiązania kontaktów biznesowych.

Jeżeli ktoś wierzy w siebie i swoje kompetencje, a do tego lubi wykonywaną pracę, freelancing może dać mu mnóstwo satysfakcji. A także zapewnić niezłe dochody i stabilność finansową. Nowych zleceń oczywiście nigdy nie można być pewnym, ale na tym opiera się prowadzenie każdej działalności gospodarczej. Zaletą freelance jest natomiast wolność podejmowania wyboru. Nie jest się przywiązanym ani do pracodawcy, ani też klienta. Co więcej, wielu freelancerów wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Nie muszą zatem siedzieć w miejscu, mogą natomiast podróżować i pracować za pośrednictwem Internetu.