freelance

Freelance – coraz popularniejsza forma zatrudnienia

Ulubiona formą zatrudnienia Polaków jest umowa o pracę na etat, jednak coraz częściej jest ona zastępowana innymi formami. Dzieje się tak z różnych powodów, pracodawcy często żeby oszczędzić na pracowniku podpisują z nim umowę zlecenie, dzięki której nie ma konieczności opłacania kosztownego ZUSu. Jednak coraz więcej osób decyduje się też na freelance, formę zatrudnienia coraz częściej spotykaną w branży kreatywnej.

Definicja pojęcia

Freelancing w krajach zachodnich, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, zaczął być popularny już w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to branże związane z marketingiem zaczęły się rozwijać. Do najpopularniejszych fachów, które wykonywane są przez tzw. „wolnych strzelców” należą:

fotograficy

dziennikarze

tłumacze

programiści

copywriterzy

graficy komputerowi

Freelancer nie ma jednego miejsca zatrudnienia, współpracuje z wieloma podmiotami, które przeważnie podpisują z nim umowę o dziełu, lub też, w przypadku samozatrudnienia, wystawia on im fakturę za wykonane usługi. W Polsce freelance zyskał na popularności za sprawą internetu, który umożliwia pracę zdalną z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu osoba mieszkająca w Polsce może szukać zleceń w krajach zachodnich, i realizować je we własnym domu.

Wady pracy wolnego strzelca

Oczywiście taka forma zatrudnienia, jak każda inna, posiada też wady. Przede wszystkim jest to brak stabilizacji, freelancer nieustannie musi szukać nowych zleceń, bowiem nie ma pewności, że współpraca z konkretną firmą nie skończy się z dnia na dzień. Poza tym musi on samodzielnie się motywować do pracy, nie ma nad głową szefa, który będzie pilnował jego wydajności, a im mniej będzie pracował, tym otrzyma mniejszą pensję. Osoby, które nie mają zarejestrowanej działalności nie mają też opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Dużą wadą freelancingu dla wielu wolnych strzelców jest konieczność samodzielnego zorganizowania sobie miejsca pracy. Realizowanie zleceń we własnych czterech ścianach często nie zdaje egzaminu, w końcu dom kojarzy się z odpoczynkiem i występuje w nim wiele pokus, które utrudniają mobilizację do pracy. Dlatego osoby realizujące zlecenia we własnym domu powinny posiadać gabinet, który będzie im się kojarzył wyłącznie z pracą.

Oczywiście wiele osób nie ma takiej możliwości, dlatego pozostaje zawsze opcja coworkingu. Jest to stosunkowo nowa branża w kraju, która zyskuje coraz większą popularność. Biuro coworkingowe oferuje wynajem biurek, na wspólnej sali typu open space. Coworking pozwala nawiązać nowe znajomości z osobami z branży, w takim biurze najwięcej znajdziemy właśnie osób preferujących freelance. Mimo, że za biurko przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych miesięcznie, to przynajmniej będziemy mieli kontakt z innymi ludźmi. A obserwacja pracy innych osób sprzyja mobilizacji i poprawie efektywności. Płacąc za taką opcję nie musimy martwić się o nic, w cenie pakietu zawarte są wszystkie opłaty związane z mediami, sprzątaniem, szybkim internetem czy nawet kawą i herbatą.