freelance

Freelancing – jak wygląda praca wolnego strzelca?

W dzisiejszych czasach rynek pracy w Polsce wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze dekadę temu. Przez kryzys gospodarczy, który nawiedził rynki światowe przed 10 laty, wiele korporacji zrezygnowało z zatrudniania pracowników na umowach o pracę, zastępując je umowami cywilno-prawnymi. Poza tym do kraju dotarło wiele nowych, ciekawych zawodów, które zdominowały rynek i wprowadziło nową formę zatrudnienia – freelancing. Jakie są zalety i wady tego typu pracy?

Definicja pojęcia

Zawód wolnego strzelca, w krajach anglojęzycznych określanego jako freelancer, praktycznie od zawsze związany był z szeroko rozumiana branżą kreatywną. W ten sposób zatrudniani byli dziennikarze, pisarze, scenarzyści czy copywriterzy, pracujący w agencjach reklamowych. Obecnie do ich grona doszli dodatkowo m.in. graficy komputerowi oraz programiści, którzy stanowią większą część. Freelance posiada wiele zalet ale take sporo wad. Przede wszystkim tego typu specyfika pracy nie daje nam gwarancji ciągłości zatrudnienia, w Polsce wolni strzelcy rozliczają się w oparciu o umowę o dzieło lub rzadziej zlecenie,czyli otrzymują wynagrodzenie wyłącznie za wykonaną pracę, bez składek zdrowotnych, emerytalnych czy chorobowych. Oznacza to, że zarabia się tylko wtedy, kiedy się pracuje, bez płatnych urlopów, zwolnień chorobowych czy urlopów rodzicielskich i macierzyńskich. Poza tym freelancer nieustannie musi dbać o ciągłość zleceń, uaktualniać swoje CV czy portfolio, co też dla wielu osób może być stresujące.

Bezcenna wolność

Jednak freelance często jest samodzielnym wyborem, nie zawsze zmotywowanym brakiem lepszych perspektyw. Szczególnie młodzi ludzie, pochodzący z pokolenia tzw. milenialsów, wchodzących dopiero na rynek pracy, preferują freelancing. Nic w tym dziwnego, w końcu praca tego typu daje im ogromną wolność, bez niemiłego szefa nad głową i koniecznością tkwienia w nieciekawej firmie przez lata. Wolny strzelec pracuje na własnych warunkach, sam wybiera zlecenia, których chce się podjąć, może w dowolnym czasie zmienić współpracowników. Taka forma samozatrudnienia wiąże się głównie z możliwością pracy zdalnej, firmy z branży kreatywnej szukają pracowników w całym kraju i nie potrzebują kontrolować ich pracy w swojej siedzibie. Dzięki temu freelancer może wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na ziemi, nieustannie podróżować i zwiedzać, wystarczy zabrać ze sobą komputer i znaleźć połączenie internetowe. Dlatego coraz częściej w Polsce można spotkać osoby z Europy Zachodniej, które żyją w naszym kraju a zarabiają w swej ojczyźnie, przez co ich koszty życia są znacząco obniżone. Freelancing jest też doskonałą alternatywą dla kobiet w ciąży, lub rodziców zostających w domu, aby zaopiekować się swoją pociechą. Nie trzeba wówczas wysyłać dziecka do przedszkola zbyt szybko, a jednocześnie można dużo zaoszczędzić na opiekunce. Specjaliści od rynku pracy szacują, że freelance z roku na rok będzie jeszcze bardziej popularny niż obecnie, mimo że część wolnych strzelców z czasem zakłada własne działalności gospodarcze.