Finanse

Jak wygląda praca doradcy finansowego?

Doradca finansowy, jako zawód, w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność, a to wszystko za sprawą coraz bardziej rozwijającego się rynku finansowego w Polsce. Doradca finansowy to osoba, która pomaga klientom porównać oferty produktów finansowych w różnych bankach, jak również pomaga odpowiednio ulokować oszczędności.

Jest to niewątpliwie zawód cieszący się dużą renomą. Osoby, które decydują się na wykonywanie tego zawodu niepodważalnie muszą cechować się dużą dozą rzetelności oraz profesjonalizmu. Obecnie istnieje duży popyt na tego typu usługi, ponieważ banki wprowadzają dość restrykcyjne procedury udzielania kredytów. Mimo wielu zalet związanych z wykonywaniem tego zawodu, nie sposób zapomnieć o presji związanej z jego wykonywaniem.

Doradztwo finansowe?

Doradztwo finansowe to w dzisiejszych czasach słowo wytrych odnoszące się do wielu firm oraz usług. Jednakże nadzór finansowy nigdy nie uregulował tego zawodu i dziś doradcą finansowym może tytułować się każdy, kto się takim mianem nazwie. Bowiem wystarczy, iż osoba zainteresowana wykonywaniem tego zawodu założy własną działalność gospodarczą. Aczkolwiek należy pamiętać, że zawód ten jest wykonywany nie tylko, jako działalność gospodarcza. Bowiem osoba taka może być zatrudniona na stanowisku doradcy finansowego w bankach, bądź innych firmach zajmującymi się finansami. Aby zostać zatrudnionym na takiego stanowisko wystarczy posiadać wykształcenie średnie.

Natomiast zazwyczaj banki i inne instytucje od osoby takiej oczekują wykształcenia wyższego. Pożądanym wykształceniem wyższym jest ukończona ekonomia, zarządzanie, prawo, bądź socjologia. Predyspozycje dobrego doradcy finansowego wynikają przede wszystkim z charakteru pracy, która polega na utrzymywaniu stałych kontaktów z klientami, pomocy w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych i lokowaniu oszczędności. Zadanie doradcy jest między innymi badanie potrzeb klienta, budowanie jego planu finansowego, jak również monitorowanie jego aktywów oraz sprawowanie nad nim pewnego rodzaju opieki.

Zarobki doradcy finansowego w ciągu miesiąca

Osoby, które pracują w tym zawodzie mogą liczyć na zarobki kształtujące się powyżej średniej krajowej. Średnia zarobków miesięcznych wynosi 4 300 zł brutto. Formy zatrudnienia są różnorodne, jednakże w większości firm doradcy finansowi wynagradzani są przynajmniej częściowo w formie prowizji za wartość sprzedaży. Zatem, im bardziej aktywny doradcy, tym większe wynagrodzenie otrzyma.

Jak wygląda praca doradcy finansowego z klientem?

Praca doradcy finansowego z klientem jest dość specyficzna. Bowiem w większości przypadku doradca spotyka się z klientem w miejscu swojej pracy. Natomiast zdarzają się również takie sytuacje, gdy doradca musi dojechać do klienta. W związku z tym ważne jest, aby doradca finansowy był mobilny i elastyczny. Oprócz spotkań „face to face” niezwykle ważny jest częsty kontakt telefoniczny, bądź e-mailowy. Pierwsze spotkanie doradcy finansowego z klientem zazwyczaj jest związane z rozpoznaniem potrzeb danej osoby, rozpoznaniem rodzaju kredytu, jakiego potrzebuje klient, jak również poznanie kwoty pieniężnej, jaka jest klientowi potrzebna oraz uzyskanie informacji o celu, na jaki ma zostać przeznaczony kredyt. W następnej kolejności doradca finansowy ocenia sytuację finansową klienta, jak również sprawdza, czy jest możliwość zabezpieczenia kredytu klienta, jego własną hipoteką, bądź po przez poręczycieli. Gdy takie zabezpieczenie jest możliwe, istnieje większa szansa na pozytywnie rozpatrzony wniosek przez bank.

Więcej informacji

Biuro Ekspertów Kredytowych Optymalny Kredyt – zobacz więcej informacji o pracy doradcy kredytowego i nie tylko