Marketing

Pomysły na ciekawą prezentację

Interesująca prezentacja to świetne uzupełnienie wystąpienia. Na slajdach umieszcza się najważniejsze informacje, a także zdjęcia, rysunki, wykresy i wiele innych grafik, dzięki którym łatwiej przykuć uwagę odbiorców. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując prezentacje multimedialne?

Mniej znaczy więcej

Ta zasada dotyczy zarówno długości wystąpienia, jak i treści umieszczanych w poszczególnych częściach wystąpienia. Planując je, nie warto rozbudowywać prezentacji do kilkudziesięciu slajdów, kilkanaście w zupełności wystarczy. Widząc znużenie po stronie widowni, warto odłożyć na chwilę program Keynote i zaproponować przerwę, ewentualnie odpowiedzieć na pytania. A najlepiej już na etapie przygotowań zaplanować taki moment oderwania się i przełamania monotonii. Psychologowie zwracają bowiem uwagę, że nawet ludzie zaaferowani omawianą na wykładzie tematyką mogą się na niej skupić maksymalnie około dwudziestu minut. Potem o ich uwagę coraz trudniej. Dobrym sposobem jej przywrócenie jest  przeplatanie wykładu z elementami dyskusji, która z reguły bardziej angażuje widownię. Sięgając ponownie po komputer Apple i wracając do prezentacji, mówca cieszy się większym zainteresowaniem sali.

Treści na slajdach

Przygotowując slajdy w programie Keynote Apple, należy ograniczać liczbę umieszczanych na nich słów. Wystarczy wypunktowanie najważniejszych haseł i uzupełnienie ich jakąś ciekawą grafiką. Złe wrażenie robi czytanie ze slajdów, zapełnionych drobną czcionką na całej powierzchni. Prezentację należy traktować jako element dodatkowy. Wymienione na slajdach hasła i podpunkty powinny stanowić dla mówcy punkt odniesienia czy plan wypowiedzi. Licząc na zaangażowanie sali i zrobienie naprawdę dobrego wrażenia, warto mówić z pamięci i jedynie posiłkować się informacjami na slajdach. Nie bez znaczenia jest też wybór kolorystyki i czcionki.

Tekst musi się wyróżniać na tle slajdu, zwłaszcza że nie zawsze ma się pewność co do jakości sprzętu, na którym prezentacje multimedialne będą wyświetlane. Zamiast artystycznych czcionek szeryfowych, lepiej wybrać te bezszeryfowe. Są bardziej stonowane, mają też profesjonalny wydźwięk. Idealne rozwiązanie w przypadku prezentacji służbowej czy szkoleniowej. Generalnie prostota w takich sytuacjach sprawdza się najlepiej. Niektórych przygotowujących wystąpienia kusi pochwalenie się wieloma zdjęciami czy wykresami. Ich nadmiar wprowadza jednak chaos komunikacyjny. Lepiej skupić się na kilku grafikach, naprawdę istotnych w omawianiu konkretnego tematu. Zamiast na liczbie, rozsądniej skupić się na jakości.

Profesjonalne prezentacje multimedialne wymagają czasu na przygotowanie. Nie należy mylić ich ze slajdami pokazywanymi przed uczniów czy nawet studentów. To, co zostanie zaakceptowane na zajęciach szkolnych, niestety nie sprawdzi się w poważnej firmie. Pracownicy i klienci liczą na rzetelne informacje, które naprawdę wniosą coś do ich działalności. Opracowanie każdego wystąpienia z prezentacją multimedialną powinno być przygotowane przede wszystkim w oparciu o tę zasadę.