Finanse

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pożyczkach pod zastaw nieruchomości

W życiu spotykają nas różne sytuacje. Czasami dzieje się tak, że potrzebujemy pieniędzy „na już”, a firmy pożyczkowe i banki odmawiają przyznania nam pożyczki czy kredytu. Wówczas wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić, aby uzyskać pożądaną sumę pieniędzy. Jednym z rozwiązań są pożyczki pod zastaw nieruchomości. W poniższym artykule przedstawimy Państwu w sposób dokładny, na czym polega ta metoda.

Osoba, która nie posiada zdolności kredytowej, nie otrzyma od żadnego banku pożyczki czy kredytu. Są wśród osób ubiegających się o dodatkowe formy dochodów od banków takie osoby, które posiadają wysokie zarobki, jednak mimo tego nie są w stanie pochwalić się dobrą historią kredytową. Każda osoba, która nie posiada dobrej historii kredytowej ma nikłe szanse na otrzymanie środków z banku. Co należy uczynić w takiej sytuacji? Tutaj z pomocą przychodzą pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Do kogo skierowane są pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Tego rodzaju rozwiązanie skierowane jest do wielu osób, ponieważ wierzyciel posiada możliwość do zabezpieczenia się poprzez wpisanie się na hipotekę mieszkania bądź domu. Wówczas można bowiem otrzymać taką kwotę, jakiej potrzebujemy. Mowa tu nawet o pięciu milionach złotych. Drugą z zalet pożyczek pod zastaw jest bardzo długi okres kredytowania. Może on bowiem wynosić nawet dziesięć lat.

BIK a pożyczki pod zastaw nieruchomości

Negatywna historia kredytowa, egzekucja komornicza oraz obecność w BIK nie mają w przypadku ubiegania się o tego rodzaju pożyczkę znaczenia.

Dokładna definicja pojęcia

Sformułowanie na przykład pożyczka pod zastaw mieszkania może okazać się mylące. Jest to bowiem po prostu pożyczka hipoteczna – jej zabezpieczeniem jest należąca do nas nieruchomość. Wierzyciel zabezpiecza swoje roszczenie dzięki hipotece nieruchomości poprzez wpisanie się do prowadzonej dla danej nieruchomości księgi wieczystej. W sytuacji, gdy dłużnik przestanie płacić raty za pożyczkę, wówczas wierzycielowi przysługuje prawo do przejęcia nieruchomości bądź jej zlicytowania.

Udzielanie pożyczek hipotecznych przez bank

W sytuacji, gdy pożyczkę hipoteczną bądź kredyt udziela bank, wówczas należy wykonać wycenę nieruchomości. Zajmuje się tym biegły. Wycena wpływa na to, że specjaliści zatrudnieni przez bank potrafią określić, o jaką maksymalną kwotę ich klient będzie mógł się ubiegać. Z kolei gdy pożyczkę hipoteczną ma udzielić prywatna firma pożyczkowa, wówczas przeprowadzanie tego typu wyceny nie jest konieczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zainteresowana otrzymaniem pożyczki pieniądze może otrzymać praktycznie od ręki, a formalności wówczas ogranicza się do niezbędnego minimum.

Na co wydać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Jeśli otrzymamy pożyczkę tego typu, pożyczkodawca nie ma prawa ingerować w to, na co potrzebne są nam pieniądze. Oznacza to, że otrzymane pieniądze można przeznaczać na dowolnie wybrane przez siebie cele. Mowa tu na przykład o zakupie innej nieruchomości bądź rozwoju swojej działalności gospodarczej.