freelance

Zalety i wady pracy jako freelancer

Freelance to nie tylko zalety. Tak jak każda praca, tak i ta ma swoje pozytywne i negatywne strony. Z pewnością luźny grafik, możliwość pracy zdalnej z prawie każdego miejsca na świecie czy możliwość wyboru tego, nad czym pracujemy, przyciąga wielu ludzi do takiego zarabiania. Natomiast innych odpychają niestabilne zarobki czy to, że trzeba być swoim szefem, planować działania czy samodzielnie się motywować do cięższej pracy.

Freelancing i jego zalety

Pracując jako freelancer, jesteś sam sobie żaglem i sterem. Możesz pracować, kiedy chcesz, ile chcesz i gdzie chcesz. Czy nie brzmi to wspaniale? Będąc freelancerem, nie trzeba ustawiać budzika wcześnie rano by odbić kartę na zakładzie o odpowiedniej godzinie. Tutaj możesz spać do południa, a później pracować ile tylko dusza zapragnie.

Praca zdalna

Freelance to zwykle możliwość pracy zdalnej. Dzięki temu możemy pracować w domu, gdzie możemy ignorować dress code, pracując w ciepłej pidżamie czy w innych wygodnych ubraniach. Możemy także udać się np. z laptopem i internetem mobilnym popracować w parku, w kawiarni czy w innym ciekawym miejscu.

Praca na wakacjach

Freelancer ma możliwość wyjechania ze swoją pracą, gdzie tylko chce. Lubisz góry? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś tam wyjechał. Część dnia możesz poświęcić na pracę a resztę… na zdobywanie szczytów. Jeśli nie cierpimy zimy, to możemy podróżować po świecie tak, aby nas nigdy nie dopadła. Gdy zacznie się robić zimno w Polsce, to zawsze możemy wyjechać do jakiegoś kraju, gdzie w grudniu można opalać się na plaży.

Freelancing i jego wady

Jednak żeby nie było tak słodko, to freelancing ma też mnóstwo wad. Fakt, iż musimy sami się pilnować, nie jest taki doskonały, jakby się wydawało. Bo to my jesteśmy teraz swoimi szefami i musimy uważać, by pracować w odpowiednich godzinach. Łatwo jest ulec lenistwu bądź zacząć odkładać pracę na później (bo przecież można) co może spowodować niezłe kłopoty finansowe.

Niestabilne zarobki

Jeśli chodzi o zarobki, to tutaj też nie ma tak kolorowo. Możliwe, że będziemy zarabiać więcej niż na etacie przez to, że nikt nie będzie pośredniczył między nami a klientem, jednak jest też pewien problem. Mianowicie musimy się przygotować na niestabilne zarobki. Freelance to nie praca na etacie gdzie czy się stoi, czy się leży to wypłata się należy. Tutaj jednego miesiąca są dobre zarobki, a drugiego nie ma za co kupić jedzenia, by przeżyć.

Zarządzanie

Jeśli nie potrafimy doskonale zarządzać sobą, swoją pracą czy mamy problem z dyscypliną, to praca jako freelancer może mieć dla nas tragiczne skutki. Jeśli sami sobie nie narzucimy odpowiedniego rytmu pracy, to możemy doprowadzić się do nieefektywnego działania. Łatwo jest też zagubić się w zarabianiu na tyle, że nigdy nie znajdziemy wolnego czasu dla siebie. Ciągle będziemy wisieć na telefonie bądź na skrzynce e-mailowej.

Wady i zalety

Praca jako freelancer nie jest dla wszystkich. Mamy tutaj możliwość lepszego zarabiania niż na etacie, a zarazem możemy w danym miesiącu tonąć w długach. Z jednej strony możemy pracować gdzie, kiedy i ile chcemy, a z drugiej możemy wpaść w pułapkę ciągłej pracy bądź totalnie się rozleniwić i popaść w kłopoty finansowe.